ІКОНА ЗУСТРІЧ ДІВИ МАРІЇ ТА СВ.ПРАВ. ЄЛИСАВЕТИ
ІКОНА ЗУСТРІЧ ДІВИ МАРІЇ ТА СВ.ПРАВ. ЄЛИСАВЕТИ
ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ
12 квітня / 30 березня ст. стиль (якщо цей день випадає на період від суботи Лазаря до Великодня, — святкування переноситься на п’ятницю Світлої седмиці.)
ІСТОРІЯ
Ікона “ЗУСТРІЧ ДІВИ МАРІЇ ТА СВ.ПРАВ. ЄЛИСАВЕТИ” також відома під назвою “Цілування Маріїне”.
Зустріч Діви Марії та праведної Єлисавети, яка відбулася через кілька днів після Благовіщення, описана в Євангелії від Луки.
Возвістивши Пресвятій Діві Марії благу звістку згори, що вона обрана Богом для народження Спасителя (Лк. 1, 28–33), Архангел Гавриїл відкрив Їй і таємницю Боговтілення: “Дух Святий зійде на Тебе, і сила Всевишнього осінить Тебе; тому і народжуване наречеться Сином Божим: Ось і Єлисавета, родичка Твоя, що вважалась неплідною, і вона зачала сина в старості своїй, і їй уже шостий місяць. Святий євангеліст Лука оповідає далі, що Пресвята Богородиця, подякувавши Архангелу Гавриїлу (“Се, Раба Господнього; нехай буде Мені за твоїм словом”), поспішила “в нагірну країну, в місто Іудин”. Тут Пресвята Діва Марія зустрілася із праведною Єлисаветою, рідною сестрою своєї матері, якій доводилася племінницею. “І ввійшла в дім Захарії, і вітала Єлисавету. Коли Єлисавета почула привітання Марії, Єлисавета наповнилася Святим Духом, і вигукнула гучним голосом, і сказала: благословенна Ти між жінками і благословенний Плід чрева Твого! Таким чином, Єлизавета стала першою людиною, яка проголосила Богоматері її майбутнє.
Далі євангеліст наводить хвалебну пісню Пресвятої Діви Марії: “Величить душа Моя Господа…” (Лк. 1, 46–55; “Найчесніша” в православному Уставі).
Пресвята Діва Марія перебувала в домі священика Захарії разом із праведною Єлисаветою три місяці, після чого, коли Єлисаветі настав час народити, повернулася до міста Назарета, до дому Свого.
В 1871 начальник Руської Духовної Місії в Єрусалимі архімандрит Антонін (Капустін) придбав ділянку землі в Аїн-Карімі, де, за переказами, стояв будинок праведної Єлисавети, який відвідала Пресвята Богородиця. З благословення Святішого Синоду Російської Православної Церкви тут було засновано жіночу Горненську обитель.
Тільки в цій Горненській обителі відбувається свято Зустрічі (Цілування) Пресвятої Богородиці та святої праведної Єлисавети, — за клопотанням архімандрита Антоніна. Указом Синоду від 5 серпня 1883 року це святкування було встановлено 30 березня, якщо цей день не випаде на період від суботи Лазаря до Великодня; інакше святкування переноситься на п’ятницю Світлої седмиці.