Ікона Божої Матері Грузинська
Ікона Божої Матері Грузинська
ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ
04 вересня (22 серпня ст. ст.)
ІСТОРІЯ
Коли в 1622 році перський шах Аббас підкорив Грузію, багато християнських святинь були викрадені, відвезені в Персію і продані російським купцям, що знаходилися на той час у цій країні. Так Грузинська ікона Божої Матері, прикрашена сріблом і золотом, потрапила до купця Стефана, який зберігав її з глибоким шануванням і благоговінням. В цей же час у Ярославлі купець Георгій Литкін, у торговельних справах якого Стефан був у Персії, отримав уві сні одкровення про святиню, придбану Стефаном, і наказ відіслати її до Чорногорського монастиря Архангельської єпархії, заснованого в 1603 році. Коли в 1629 Стефан повернувся на Батьківщину і показав ікону Георгію Литкину, той згадав про своє бачення і відправився в Двінські межі в Чорногорську обитель (названа вона так тому, що була побудована на гористому і похмурому місці, що здавна іменувався Чорною горою; згодом обитель була перейменована на Красногорську). Там ікона й уславилася чудотвореннями. У 1654 році під час морової виразки ікона була принесена в Москву, і ті, що молилися перед нею, уникали смертоносної виразки.
Нині ікона перебуває у храмі Живоначальної Трійці у Нікітниках м. Москви. Безліч списків з Грузинської ікони Божої Матері, що зберігалися і зберігалися раніше в багатьох храмах Москви, храмі святителя Мартіна Сповідника (Вознесіння Господнього) в Олексіївській новій слободі, Раїфській Богородичній громадській пустелі Казанської єпархії, зруйнованому в 193 р. Санкт-Петербурзі (при обійсті Красногорського Богородицького чоловічого монастиря Архангельської єпархії), свідчать про її глибоке шанування.
У 1658 році з благословення Патріарха Нікона було встановлено щорічне святкування Грузинської ікони Божої Матері. Служба була складена в 1698 доглядачем Московської друкарні Феодором Полікарповим.